Futra od wieków są odzieniem, które pozwala przetrwać czas nieprzyjemnej, zimnej pogody. Tak również się złożyło, że stały się w pewnym momencie wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego, a także nieodzownym elementem mody. Futra stały się czymś więcej, aniżeli jedynie ubraniem. Wokół nich rozgorzała dyskusja i często bardzo poważny spór pomiędzy zwolennikami, a ich przeciwnikami. Obie te grupy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych argumentów na rzecz swojej tezy. Z jednej strony mamy więc zwolenników futer naturalnych, a z drugiej ich zagorzałych przeciwników, którzy zdecydowanie popierają futra sztuczne. Warto spojrzeć na zagadnienie to w sposób absolutnie racjonalny. Przyjrzeliśmy się zatem zaletą i wadą obu typów futer.

Cechy fizyczne i użytkowanie futer

Najczęściej futro naturalne będzie w dotyku nieco przyjemniejsze, choć akurat nowoczesne substytuty pozwalają na uzyskanie zbliżonego efektu, a nawet lepszego. Oczywiście odczucia i wrażenia te będą zupełnie indywidualne i są zależne od osobistych preferencji. W samym użytkowaniu również odczujemy wiele różnic. Przede wszystkim tyczy się to pielęgnacji futer. To co bardzo wielu zwolenników futer naturalnych uważa za ich zaletę, czyli absolutną naturalność, jest również w pewnym sensie ich wadą. Mogą one bowiem być naturalnym siedliskiem wielu drobnoustrojów czy bakterii, a także mogą wywoływać reakcje alergiczne. O futra ekologiczne również znacznie łatwiej zadbać. Większość można zwyczajnie wyprać. Przeczytaj: Jak dbać o futra sztuczne.

Ekologia i etyka

Jeżeli kierujesz się w życiu wartościami etycznymi, to bezspornie lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na syntetyczne futro. Sprawą oczywistą w tym przypadku jest fakt, że do wykonania futer syntetycznych nie potrzeba zabijania zwierząt. Zdecydowanie również twoją uwagę powinno przykuć to, że bardzo wiele krajów na świecie całkowicie zakazało produkcji tego rodzaju na swoim terytorium, a kolejne kraje dołączają do tej listy. Wydaje się zatem, że przyszłość w temacie futer jest przesądzona. Postęp technologiczny sprawia, że możemy w XXI wieku coraz śmielej rezygnować z naturalnych futer, na rzecz ich znakomitych zamienników. Futra ekologiczne również przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery w procesie produkcji, ale sumaryczny koszt tej emisji jest mniejszy, aniżeli w przypadku futer naturalnych.

Ceny futer

W przypadku kosztów, które musimy ponieść na zakup takiej odzieży, zdecydowanie taniej wypadają futra sztuczne. Futra naturalne z powodu skomplikowanego procesu pozyskania skóry, a także obostrzeń prawnych w bardzo wielu krajach i dużych kosztów związanych z hodowlą zwierząt, są droższe. Dodatkowo wyższe koszty produkcji takich futer generuje sama skóra naturalna, która wymaga znacznie większej dbałości i wykorzystania wielu środków chemicznych w procesie obróbki materiału.

Zobacz oryginalne futra sztuczne od Smokefurs. Do wyboru najmodniejsze kroje i kolory. Wybierz swoje ulubione i zakochaj się od pierwszego wejrzenia.